Strona główna
Od redakcji
Galeria foto
Narodowy Dzień Życia 2015

Galeria foto
Multimedia
Konkurs
pro-life
Newsletter
Wydarzenia
Książka Realitas
Realna Polska
Realny świat
Felieton Króla
Światoogląd
Dorzeczna mowa
Święci w dziejach
Kontakt
Archiwum
Mecenasi
RSS
Realitas.pl na Facebooku®

Dorzeczna mowa
Alina Brzózka 2010-02-18

Wprowadzenie

Język jest integralną częścią kultury i narzędziem służącym do wyrażania rozumnych i wolnych aktów, czyli tych, które w sposób najpełniejszy wyrażają człowieka i odróżniają go od innych istot żywych. »


Dorzeczna mowa
Alina Brzózka 2012-04-01

Antyklerykalizm po polsku

Ludzie, którzy odcinają się od chrześcijańskiej tradycji i tożsamości Polaków, odrzucają kulturotwórczą rolę katolicyzmu w naszej historii i uważają się za forpocztę wolnomyślicielstwa – zdumiewają mnie swoją językową niekonsekwencją. Raz po raz przywołują Boże imię w kontekście agresywnej walki z religią i moralnością chrześcijańską. »


Dorzeczna mowa
Alina Brzózka 2011-05-09

Dyslektyk niezdiagnozowany

Po wpadce ortograficznej prezydenta Jacek Żakowski wyznał, że sam jest dyslektykiem, zatem błędy robi (w domyśle: i proszę do czego doszedłem), a następnie zaatakował: „A ja uważam, że w tej całej półinteligenckiej pysze, która zakłada, że znajomość ortografii jest ważniejsza niż inne przymioty umysłu, jest coś bardzo nieładnego”. I tak oto wszyscy, którym na sercu leży dbałość o piękno polszczyzny zostali... zadufanymi w sobie półinteligentami. »


Dorzeczna mowa
Alina Brzózka 2011-03-22

Nieortograficzne kompleksy

Dla wielu Polaków angielszczyzna jest synonimem obycia, wyższej kultury, ma być znakiem statusu społecznego i wyjścia z polskiego zaścianka. Rada Języka Polskiego w imię ortografii i szacunku dla polszczyzny upomina bezskutecznie administrację, nadającą polskim obiektom sportowym i infrastrukturalnym anglojęzyczne nazwy. »


Dorzeczna mowa
Alina Brzózka 2010-12-31

Piątek – świątek

Za nami już świętowanie Bożego Narodzenia. Czekamy na sylwestrowe zabawy i karnawał. Jest to czas serdecznych spotkań i życzeń składanych z różnych okazji. Większość z nas przekazuje życzenia za pomocą esemesa. Nieliczni wysyłają kartki świąteczne pocztą. Niestety, adresat bywa zawiedziony, gdy zamiast kilku skreślonych słów otrzymuje jedynie wydrukowane gotowe życzenia opatrzone odręcznym podpisem nadawcy. Jeżeli już zadajemy sobie trud kupienia kartki pocztowej i wysłania jej, nie żałujmy czasu na napisanie kilku serdecznych zdań. Pewne dylematy możemy mieć w związku z pisownią. »


Dorzeczna mowa
Alina Brzózka 2010-11-11

„Konkurs im. Fryderyka Chopin”?

Dlaczego tak łatwo godzimy się z powszechnym obyczajem nieodmieniania nazwisk? Każdy z nas, ale w sposób szczególny nauczyciele, ludzie mediów, kapłani – jest wezwany, by posługiwać się wzorcową polszczyzną. »


Dorzeczna mowa
Alina Brzózka 2010-07-24

Ortografia poprawna politycznie?

Naukowcy, publicyści, politycy z kręgów, nazwijmy je dla uproszczenia konserwatywnymi, są autorami nieraz obszernych i wielce krytycznych prac wykazujących zgubne skutki rewolucji francuskiej dla europejskiej kultury chrześcijańskiej, myśli politycznej i społecznej, a jednocześnie, nie wiedzieć dlaczego, piszą nazwę tego wydarzenia wielką literą. Nieznajomość zasad pisowni? Na pewno tak. Bezrefleksyjne powielanie form utrwalonych w piśmiennictwie? Oczywiście. Przykład ten jest ilustracją, jak głęboko zakorzenione są w naszej świadomości pewne ideologiczne stereotypy. Odeszliśmy od pisania Wielka Rewolucja Październikowa, ale Rewolucja Francuska ma się całkiem dobrze. »


Dorzeczna mowa
Alina Brzózka 2010-05-18

Wielkie godności małą literą

O problemie pisowni wielką literą była już mowa. Warto jednak wrócić do tego tematu, ponieważ jak wskazuje pobieżna lektura tekstów urzędowych umieszczanych np. na stronach internetowych szacownych instytucji, właściwy zapis niektórych nazw sprawia niemałe trudności i w konsekwencji często mamy do czynienia z nadużywaniem wielkiej litery. Wiele osób pamięta regułę zezwalającą na jej użycie ze względów uczuciowych czy grzecznościowych i chętnie z niej korzysta. Zasady pisowni pozostawiają swobodę w tym względzie, przypominając, że „użycie wielkiej litery jest wyrazem postawy uczuciowej (np. szacunku, miłości, przyjaźni) w stosunku do osób, do których się pisze, lub w stosunku do tego, o czym się pisze”. Doprawdy, aż takimi gorącymi uczuciami pałają urzędnicy do swojej gminy, powiatu, województwa? Do swoich przełożonych: wójtów, burmistrzów, prezydentów, starostów, marszałków? Być może. »


Dorzeczna mowa
Alina Brzózka 2010-05-07

„Należałoby” – czyli o językowych unikach

W języku występuje możliwość ukrycia osoby-wykonawcy czynności, tak aby całą uwagę skierować na samą czynność. Przestrzenią występowania tego typu sformułowań są prace naukowe, których podstawowym zadaniem jest odnosić się ad rem. W życiu codziennym „należałoby” w ustach żony ma za cel wywołanie pożądanej reakcji u męża. Słuchający jest zobowiązany do domyślenia się, jaka intencja stoi za takim komunikatem, i podjęcia konkretnych działań, najlepiej z entuzjazmem. »


Dorzeczna mowa
Alina Brzózka 2010-03-23

O aniołach i matołach

W jednym ze swoich programów prof. Miodek z właściwym sobie poczuciem humoru i dystansem przytaczał krążący dowcip na swój temat: Rozmawiają dwie blondynki. Jedna pyta drugą: – Słuchaj, pisze się Irak czy Iran? Druga odpowiada: – Wiesz, naprawdę nie wiem. Może zapytajmy prof. Miodka? Pierwsza na to z powątpiewaniem: – E..., to nie ma sensu. On i tak odpowie, że można tak, ale można też tak... W rzeczywistości nie zawsze można bez popełniania błędu językowego użyć form alternatywnych, choć język stwarza ogromne możliwości w tym zakresie. »


Dorzeczna mowa
Alina Brzózka 2010-03-10

Angielski w natarciu

Sprawa dla wielu rodziców jest oczywista – przedszkolak musi się uczyć angielskiego. Niektórzy traktują sprawę śmiertelnie poważnie i regularnie przepytują swego czterolatka, który ledwie pamięta jak jest kot czy pies oraz potrafi wymienić może ze dwa kolory w tym języku. Gdy ocenią, że ich dziecko nie czyni satyfakcjonujących postępów w nauce, zgłaszają się nierzadko z pretensjami do nauczyciela angielskiego. »


Dorzeczna mowa
Alina Brzózka 2010-02-18

Nie wierz komputerom

Komputer dla wielu wydaje się być idealnym narzędziem, które może zastąpić rozumnego człowieka, świadomie posługującego się językiem. Szczególnie temu złudzeniu ulegają uczniowie. »