Strona główna
Od redakcji
Galeria foto
Narodowy Dzień Życia 2015

Galeria foto
Multimedia
Konkurs
pro-life
Newsletter
Wydarzenia
Książka Realitas
Realna Polska
Realny świat
Felieton Króla
Światoogląd
Dorzeczna mowa
Święci w dziejach
Kontakt
Archiwum
Mecenasi
RSS
Realitas.pl na Facebooku®

Realizm Romana Dmowskiego

Od wydawcy

Z rokiem 2009 wiązało się szereg rocznic przypominających o wybitnych polskich myślicielach politycznych. Środowisko Realitas.pl podjęło wówczas kilka inicjatyw służących przypomnieniu i nowemu zrozumieniu społecznej refleksji Feliksa Konecznego (1862-1949), Romana Dmowskiego (1864-1939) oraz o. Mieczysława A. Krąpca OP (w roku 2009 obchodziliśmy pierwszą rocznicę jego śmierci). Te jakże różnorodne postaci łączy rys charakterystyczny, który znalazł także miejsce w tytule niniejszej książki – klasycznie pojęty realizm.

Myśl ideowego przywódcy Narodowej Demokracji autorzy pracy zbiorowej analizują w tekstach o różnym ciężarze gatunkowym – od ujęć eseistycznych po ściśle naukowe. Realizm Romana Dmowskiego jest przedsięwzięciem interdyscyplinarnym łączącym spojrzenie filozoficzne z takimi dysyplinami humanistyki, jak historia i ekonomia. Pierwsza książka Realitas.pl jest jednoczeście wyrazem pewnej wspólnoty intelektualnej autorów. Łączą ich studia odbyte na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, uwzględniające racjonalne podstawy kultury chrześcijańsko-klasycznej, w tym szczególnie dorobek rodzimej humanistyki i myśli politycznej.

Interdyscyplinarność i przystępność publikacji pozwala mieć nadzieję, że trafi ona do szerokiej rzeszy czytelników poszukujących solidnie uargumentowanego i odpowiedzialnego namysłu nad polityką polską. Ta realistyczna refleksja społeczna jest zadaniem, które Realitas.pl chce wypełniać nie tylko w świecie wirtualnym.

Radosław Brzózka