Strona główna
Od redakcji
Galeria foto
Narodowy Dzień Życia 2015

Galeria foto
Multimedia
Konkurs
pro-life
Newsletter
Wydarzenia
Książka Realitas
Realna Polska
Realny świat
Felieton Króla
Światoogląd
Dorzeczna mowa
Święci w dziejach
Kontakt
Archiwum
Mecenasi
RSS
Realitas.pl na Facebooku®

Realna Polska
prof. Mieczysław Ryba 2014-06-23

Wojna domowa na szczytach władzy

Wielu myślało, że kolejna afera podsłuchowa dotycząca obecnego rządu zostanie w sposób klasyczny zagaszona przez premiera Donalda Tuska. Premier ogłosił, że nic poważnego się nie stało. Kilku ważnych, zatroskanych o Polskę ludzi spotkało się przy obiedzie i trochę w swoich wypowiedziach przesadzili. Problem jednak nie w tym, że nagrania tych rozmów pojawiły się w sieci, ale problem w tym, że jest ich więcej i że publikuje je tygodnik „Wprost”, w żadnej mierze nieutożsamiany z prawicową opozycją. »


Realna Polska
prof. Mieczysław Ryba 2014-06-14

Leszka Żebrowskiego odtruwanie pamięci

Recenzja

Leszek Żebrowski jest uznanym badaczem historii Żołnierzy Niezłomnych, w szczególności Narodowych Sił Zbrojnych. Prowadzi też wiele wykładów z tej tematyki, które cieszą się dużą popularnością. Jego publicystyka zawarta w najnowszej książce zatytułowanej „Zatruwanie pamięci” rozprawia się z naporem kłamstwa historycznego, z jakim mamy dziś do czynienia wręcz powszechnie. »


Realna Polska
prof. Mieczysław Ryba 2014-05-30

Bunt elektoratu

Wybory do europarlamentu cechowała tradycyjnie niska frekwencja, równie nieprzekonująca była kampania wyborcza. Dla wielu Parlament Europejski kojarzy się jedynie z wysokimi apanażami i pośrednim korumpowaniem europosłów, którzy miast troskać się o losy własnego kraju, pławią się w luksusach, uwikłani w bezproduktywną robotę. »


Realna Polska
prof. Mieczysław Ryba 2014-05-27

Na usługach Moskwy

Śmierć generała Jaruzelskiego, oprócz wymiaru indywidualnego – czyli ostatecznego zmagania o los duszy tego człowieka, okazuje się mieć wymiar polityczny. Na liberalnych portalach internetowych pokazuje się go na tle obrad Okrągłego Stołu, a więc wydarzenia, którego skutki obecna władza będzie hucznie czcić 4 czerwca. »


Realna Polska
Alina Brzózka, Radosław Brzózka 2014-05-23

Rzecznik (pozbawiania?) praw obywatelskich

Z lektury pisma rzecznika praw obywatelskich Ireny Lipowicz z 24 kwietnia br. w sprawie programu „Równościowe przedszkole”, skierowanego do ministra edukacji narodowej wyłania się przygnębiający obraz. Dominuje w nim wielopostaciowy cyborg ponadpaństwowo-biurokratyczny wyciągający swoje macki w stronę przedszkolaków. Składają się na niego UE i międzynarodowe trybunały, pakty, rady i komitety. »


Realna Polska
Radosław Brzózka 2014-04-17

Antypedagogika mediów

Media są domownikiem i wychowawcą, który „pracuje” nad młodym człowiekiem, nie rozliczając swojego czasu zgodnie z Kartą Nauczyciela. Środki przekazu w Polsce przyczyniają się do liberalizacji postaw moralnych młodego pokolenia oraz postaw wychowawczych rodziców, dziadków, nauczycieli. Dlaczego i w jaki sposób media wtrącają się do życia rodziny i szkoły niemal niepostrzeżenie? »


Realna Polska
prof. Mieczysław Ryba 2014-03-22

Nasze korzenie

Narody znane były od czasów starożytnych, wtedy też pojawiały się różne teorie dotyczące ich powstawania. »


Realna Polska
Mirosław Król 2014-02-27

Samorząd: poprawiać czy „reformować”?

Jesienią odbędą się wybory samorządowe, ale już dziś słychać wrzawę, która ma rzekomo przynieść uzdrowienie polskiej administracji. Powrót do 49 województw, likwidacja powiatów to najświeższe pomysły, ale z czasem będą pojawiać się także inne.

Jakiej administracji potrzeba Polakom? »


Realna Polska
Radosław Brzózka 2014-02-14

Jeden podręcznik, trzy socjalizmy

Edukacja w Polsce przechodzi istotne zmiany. Niektóre z nich budzą masowy sprzeciw rodziców. Od miesiąca uwagę społeczną zajmuje jednak nowy temat oświatowy: podręcznik dla pierwszoklasistów. Już nie przymus szkolny dla sześciolatków i demontaż programowy liceów, ale właśnie pomoc dydaktyczna dla pierwszaków rozpala dyskusję. »


Realna Polska
prof. Mieczysław Ryba 2014-01-02

Wielki realista oddany Polsce

Postać Romana Dmowskiego przez całe lata komunizmu zepchnięta była na margines pamięci narodowej. Czyniono tak z powodów ideologicznych, widząc w tym polityku ogromne zagrożenie. Jednakże w III RP sytuacja nie zmieniła się radykalnie. Środowiska lewicy liberalnej wciąż uważają, że odrodzenie w Polsce „nacjonalkatolicyzmu” to największe niebezpieczeństwo ideowe. »


Realna Polska
prof. Mieczysław Ryba 2013-12-30

Gender jak marksizm

List Konferencji Episkopatu Polski na Niedzielę Świętej Rodziny przejdzie z pewnością do historii jako jeden z najważniejszych dokumentów w najnowszych dziejach naszej Ojczyzny. Podejmuje on bowiem bodaj najbardziej kluczową problematykę, jaka dotyczy życia społecznego tu i teraz. »


Realna Polska
prof. Mieczysław Ryba 2013-12-07

Współczesny ksiądz Skarga

Recenzja

Nowa książka ks. prof. Czesława S. Bartnika „Wojna z Kościołem” stanowi zbiór tekstów opublikowanych na łamach „Naszego Dziennika”. W sposób jednoznaczny pokazuje dzisiejsze mechanizmy walki z instytucją i ze wspólnotą Kościoła, jej uwarunkowania ideologiczne i historyczne oraz cele, jakie stawiają przed sobą protagoniści antykościelnych wojen. »


Realna Polska
Alina Brzózka, Radosław Brzózka 2013-11-29

Trzecie podejście do „branki” sześciolatków

W reformie wieku szkolnego nie chodzi o dobro polskich dzieci. Gdy po odejściu dwóch ministrów edukacji forsujących tę zmianę pod tym samym hasłem rozpoczyna urzędowanie następny, warto raz jeszcze przyjrzeć się niektórym argumentom zwolenników poszerzenia przymusu szkolnego, a także rzeczywistym motywom działania „reformatorów”. »


Realna Polska
Radosław Brzózka 2013-10-31

Wychowawcy kontra biurokraci

Debata sejmowa o polskiej oświacie (24 października 2013 roku) była możliwa dzięki determinacji społecznej miliona osób wnioskujących o referendum. Rozszerzenie przymusu szkolnego na dzieci sześcioletnie to pierwszy, ale nie jedyny temat edukacyjny, który przypomniała obywatelska inicjatywa. Trwające długie lata strukturalne i programowe „reformy” polskiej szkoły stworzyły problemy na wszystkich etapach edukacyjnych – zauważono z sejmowej mównicy. »


Realna Polska
prof. Mieczysław Ryba 2013-10-19

Przemoc państwa

Nie ma relacji silniejszych niż więzi łączące dzieci i rodziców. Zawsze strata matki lub ojca wywołuje u najmłodszych traumatyczne przeżycia, które zostawiają w ich psychice niezatarty ślad. Skąd zatem pojawiły się pomysły ustawowego odbierania praw rodzicielskich, które ogarnęły wiele krajów zachodnioeuropejskich? »


Realna Polska
prof. Mieczysław Ryba 2013-08-31

Wrzesień 1939

Dzień 1 września jest symboliczną datą wybuchu II wojny światowej. Jednakże tak uważają głównie Polacy. I mimo tego, że niedługo potem Anglia i Francja wypowiedziały Niemcom wojnę, na Zachodzie jej początek określa się bardziej na rok 1940 (inwazja na Francję), a w Sowietach na 1941 rok. Wrzesień 1939 jest bowiem datą niewygodną prawie dla wszystkich. »


Realna Polska
prof. Mieczysław Ryba 2013-08-12

Czekoladowa prezydentura

Kiedy przyglądamy się modelowi prezydentury Bronisława Komorowskiego, cały czas przychodzą na pamięć czasy Aleksandra Kwaśniewskiego. Prezydent unikający konfliktów, koncyliacyjny, zasadniczo zgadzający się na prawie wszystkie propozycje rządzącej Platformy Obywatelskiej (podobnie zachowywał się Kwaśniewski w stosunku do SLD). »


Realna Polska
prof. Mieczysław Ryba 2013-08-09

Odcinanie katolików od mediów

Wielu zastanawia się, dlaczego Radio Maryja przetrwało przez ponad dwadzieścia lat, ciągle poszerzając swoje oddziaływanie na Naród Polski – i to nie tylko w kraju, ale i na emigracji. W tym czasie powstawały kolejne dzieła, takie jak „Nasz Dziennik”, Telewizja Trwam, Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej, kilka fundacji itp. »


Realna Polska
prof. Mieczysław Ryba 2013-07-31

Polityka w uścisku biznesu

System dotacji państwowych dla partii politycznych, który został utworzony już wiele lat temu, miał pierwotnie na celu likwidację pewnej patologizacji życia politycznego w Polsce. Owa patologia była związana z zupełną dysproporcją w strukturze majątkowej społeczeństwa. »


Realna Polska
prof. Mieczysław Ryba 2013-07-19

Zaplecze gender w Polsce

Jest rzeczą niezwykle zastanawiającą, że „Krytyka Polityczna” raz za razem publikuje teksty lub organizuje wykłady nawiązujące do dziedzictwa komunizmu w świecie zachodnim. Nie ulega wątpliwości, że środowisko „Krytyki Politycznej” można wpisać w ogólnoeuropejski nurt neomarksistowski. Stąd wielka potrzeba tego środowiska, by opisać tę przestrzeń ideologiczną, w jakiś sposób ją uporządkować. »


Realna Polska
prof. Mieczysław Ryba 2013-07-08

Władza nie wytrzymała presji społecznej

Ludzie nawet z kręgów liberalnych (co widać choćby po komentarzach na forach internetowych) są przekonani, że władza nie wytrzymała presji społecznej. Dwa i pół miliona podpisów, kilkaset demonstracji w kraju, jednoznaczne stanowisko Episkopatu, dziesiątki uchwał rad gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich – to presja, jakiej władza bodaj nigdy po 1989 roku nie doświadczyła z taką mocą. »


Realna Polska
prof. Mieczysław Ryba 2013-06-27

Nieustanna insynuacja

W tekście Stefana Bratkowskiego, opublikowanym w „Gazecie Wyborczej”, Radio Maryja jest wplecione niby mimochodem jakoby najbardziej antysemicki ośrodek medialny w Polsce. Ośrodek ten miałby skupiać tendencje faszystowskie, rzekomo potęgujące się w naszym kraju i do żywego przypominające Niemcy przed dojściem Hitlera do władzy. »


Realna Polska
prof. Mieczysław Ryba 2013-06-21

Niemiecka blaga

Film „Nasze matki, nasi ojcowie” został sfinansowany przez niemiecką telewizję publiczną ZDF, jest więc częścią polityki historycznej państwa niemieckiego. Teraz możemy zrozumieć, że ciągłe powtarzanie w świecie haseł o „polskich obozach koncentracyjnych” to nie przypadek, ale planowe działanie. »


Realna Polska
prof. Mieczysław Ryba 2013-06-08

Terror propagandy

Oskarżenia o faszyzm, antysemityzm, ksenofobię, nacjonalizm wypowiadane są przez środowiska lewicowe niejako jednym tchem. Zupełnie kuriozalne jest to, że w ogóle się tych pojęć nie definiuje. Wszystko ma się w domyśle kojarzyć ze zbrodniami hitlerowskimi z czasów II wojny światowej i ma dyskredytować tego, który nie zgadza się z dominacją lewicy w przestrzeni publicznej. »


Realna Polska
prof. Mieczysław Ryba 2013-06-08

2014 – rok czekoladowego orła

Prezydent Bronisław Komorowski podjął prawdziwą ofensywę propagandową mającą na celu zakodowanie Polakom, że Okrągły Stół i wybory kontraktowe z 4 czerwca 1989 roku są „mitem założycielskim” III Rzeczypospolitej. »


Realna Polska
prof. Mieczysław Ryba 2013-05-28

PO na równi pochyłej

Sondaże po raz kolejny pokazują tendencje spadkowe dla Platformy Obywatelskiej. Sytuacja ta niepokoi bardzo premiera Donalda Tuska. Chodzi nie tylko o porażkę sondażową PO z PiS, ale również o bardzo niskie notowania rządu. Dwie trzecie Polaków źle ocenia rozwój sytuacji gospodarczej w kraju. Oczywiście wpływ na taki stan rzeczy ma pogarszająca się sytuacja polskich gospodarstw domowych, ogólny kryzys ekonomiczny. »


Realna Polska
prof. Mieczysław Ryba 2013-05-27

Bankructwo multi-kulti

Posłowie z sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych w dezyderacie do MEN piszą, że szkoła ma „odrzucać negatywne stereotypy narodowościowe, często wyniesione z rodzinnego domu”. Już po raz kolejny ideologowie nowego socjalizmu widzą zagrożenie w rodzinie. »


Realna Polska
prof. Mieczysław Ryba 2013-05-22

Zamienili marksizm na gender

Rzeczą, wydawałoby się, zupełnie kuriozalną jest fakt, że jedną z kluczowych postaci ideologii gender w Polsce jest prof. Maria Janion. Nie chodzi tu nawet o lewicowe, partyjne korzenie Marii Janion, ale o jej zainteresowania badawcze – literaturę romantyczną. Jak czytanie i analizowanie dzieł, np. Zygmunta Krasińskiego, może kogoś prowadzić do ideologii gender? »


Realna Polska
Radosław Brzózka 2013-05-21

Niepewna przyszłość edukacji specjalnej

We wrześniu 2012 prezydent Bronisław Komorowski podpisał Konwencję ONZ o prawach osób niepełnosprawnych. Zawiera ona zapewne wiele trafnych postulatów. Niestety nie można tak określić jej zapisów z dziedziny edukacji. Ich ideologiczne tło może przełożyć się na konkret – kolejną szkodliwą „reformę” w polskiej oświacie. »


Realna Polska
prof. Mieczysław Ryba 2013-04-24

Propaganda optymizmu

Pozornie wydawałoby się, że akcja zorganizowana przez radiową Trójkę i „Gazetę Wyborczą” zatytułowaną „Orzeł może” dobrze wpisuje się w święto Flagi Narodowej. Rzeczywiście jest tak, że olbrzymi bagaż niewoli porozbiorowej w XIX wieku i w czasach komunizmu (PRL) czyni nas, Polaków, bardzo niepewnymi, podatnymi na różnorakie kompleksy. »


Realna Polska
prof. Mieczysław Ryba 2013-04-22

Szara strefa polityki

Służby specjalne stanowiły od wieków niezwykle ważną dziedzinę życia państwowego, świadczącą o możliwościach danego kraju w zakresie ochrony własnych interesów. Można śmiało powiedzieć, że w dzisiejszych czasach państwo bez skutecznych służb specjalnych jest po prostu bezbronne. »


Realna Polska
prof. Mieczysław Ryba 2013-04-20

Media – pierwsza władza

Pomysł, aby rok 2013 ogłosić Rokiem Edwarda Gierka, doskonale obrazuje stan kulturowy, w jakim tkwimy dzięki podtrzymywanej przez środowiska postkomunistyczne „propagandzie sukcesu”. Czy tamte czasy nie kojarzą się nam z dzisiejszymi? Wprawdzie ustrój inny, inny podmiot dominujący na arenie międzynarodowej (Unia Europejska), ale metody propagandowe te same. »


Realna Polska
Mirosław Król 2013-02-22

Samorządy pod kreską

System finansowy jest jak alkoholizm – pisał przed laty laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii Milton Friedman – najpierw jest nadmiar środków płynnych, potem euforia, a na końcu depresja. Euforia jest na pewno za nami. Zaś o tym, że weszliśmy już w fazę depresji, informuje nas chociażby skala długu publicznego Polski. Papierkiem lakmusowym jest także sytuacja finansowa polskich samorządów. »


Realna Polska
prof. Mieczysław Ryba 2013-01-21

Historia. Uwaga na Manipulacje

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że historia ma fundamentalne znaczenie dla budowania tożsamości narodowej. Doskonale wiedzieli o tym nasi zaborcy i okupanci. Niemcy w czasie II wojny światowej zakazali nauczania tego przedmiotu, by nie wzbudzać świadomości narodowej wśród społeczności sprowadzonej do roli bydła roboczego. Komuniści starali się z kolei manipulować historią, wciskając w nią swą materialistyczną wizję dziejów, a także starając się przemilczać różnorakie zbrodnie systemu sowieckiego. »


Realna Polska
prof. Mieczysław Ryba 2013-01-12

Wypychanie Kościoła z przestrzeni publicznej

Platforma Obywatelska była pierwotnie reklamowana jako formacja prawicowa, która przy kompromitacji rządów postkomunistów miała wnieść do polskiego życia społecznego nową jakość. Z biegiem jednak czasu, szczególnie po przejęciu przez nią władzy, zaczęła upodabniać się do swojej poprzedniczki (Unii Wolności) i w dużej mierze odpowiadała na zapotrzebowanie ośrodków medialnych stanowiących jej zaplecze („Gazeta Wyborcza”, TVN i inni). Z wolna też coraz mocniej ujawniał się jej bardziej lewicowy charakter, co wyrażało się również jej stosunkiem do Kościoła. »


Realna Polska
Radosław Brzózka 2012-12-29

Polska regionalna i lokalna – zaniedbany potencjał

Mieszkańcy mniejszych miejscowości, zwłaszcza tych usytuowanych z dala od aglomeracji miejskich, z niepokojem obserwują wycofywanie się państwa z polskiej prowincji. Władza centralna nie tylko dopuszcza do likwidacji lokalnych agend zależnych od siebie instytucji, ale także osłabia samorząd terytorialny. Redukcje i cięcia są argumentowane racjami finansowymi i przemianami cywilizacyjnymi. »


Realna Polska
prof. Mieczysław Ryba 2012-12-12

Unia Sikorskiego

Minister Radosław Sikorski znów wypowiada się w sposób kontrowersyjny o przyszłości Unii Europejskiej. Do tej pory deklaracje szefa MSZ padały w Berlinie, gdzie wzywał Niemcy do wzięcia odpowiedzialności za Unię Europejską. »


Realna Polska
Radosław Brzózka 2012-11-22

Sejm o bękartach i faszystach?

Prezydium Sejmu uznało za znaczącą i aktualną kwestię „planu prewencji przeciw zwiększonej aktywności ugrupowań skrajnie prawicowych oraz eskalacji incydentów o podłożu ksenofobicznym i nacjonalistycznym”. »


Realna Polska
prof. Mieczysław Ryba 2012-11-19

Arogancja władzy

Dominacja w sferze realnej władzy, tak w obszarze rządowym, jak i medialnym, jest po stronie PO i nowej lewicy ogromna. Jednak wydaje się, że to właśnie na płaszczyźnie kulturowej klęska obecnej władzy jest największa. »


Realna Polska
prof. Mieczysław Ryba 2012-11-14

Po linii Okrągłego Stołu

Polityka historyczna prezydenta Bronisława Komorowskiego nakierowana jest przede wszystkim na swoiste uzasadnienie decyzji, które zapadły przed laty przy tzw. Okrągłym Stole. Lata dziewięćdziesiąte dwudziestego wieku to bezdyskusyjna dominacja środowisk skupionych wokół „Gazety Wyborczej”, które starały się lansować decyzje okrągłostołowe jako kluczowe we wprowadzaniu ładu politycznego po upadku komunizmu. »


Realna Polska
Radosław Brzózka 2012-10-13

Pod pręgierzem władzy i mediów

Za rządów prawicy rozpoczęto podnoszenie płac pedagogów z myślą o odbudowaniu autorytetu niezbędnego w tym zawodzie. Towarzyszyły temu: projekty wychowawcze porządkujące relacje nauczyciel-uczeń, nadanie nauczycielom uprawnień funkcjonariusza publicznego, wzrost społecznego zainteresowania tematyką oświatową. »


Realna Polska
Radosław Brzózka 2012-10-13

Nauczyciele na cenzurowanym

Niemal sto lat temu jeden z najpoważniejszych autorytetów w zakresie pedagogiki, ojciec Jacek Woroniecki, wypowiedział postulat: „[Społeczeństwo] winno powołanie nauczycielskie wyżej cenić niż dotąd, traktować je jako prawdziwe powołanie, drugie zaraz po kapłańskim, a przed żołnierskim i urzędniczym, i stawiając mu wysokie wymaganie, zapewnić mu w swym łonie i moralnie, i materialnie odpowiednie stanowisko”. Dziś, mimo upływu tak długiego czasu, wezwanie to okazuje się być nadzwyczaj aktualne. »


Realna Polska
prof. Mieczysław Ryba 2012-09-18

„Kazania sejmowe” ks. bp. Antoniego Dydycza

W homilii ks. bp. Antoniego Pacyfika Dydycza (wygłoszonej na Jasnej Górze 16.09.2012 r.) znajdujemy kontynuację bardzo doniosłej tradycji polskiego duszpasterstwa. Chodzi tu oczywiście o duszpasterstwo ludzi pracy, którego niewątpliwie symbolem jest bł. ks. Jerzy Popiełuszko, ale również o duszpasterstwo świata polityki, które uosabia ksiądz Piotr Skarga. »


Realna Polska
Radosław Brzózka 2012-08-10

Edukacyjna niewydolność państwa

Zadziwiającym faktem jest odżegnywanie się przez rząd od pełnej odpowiedzialności za utrzymanie szkół. Pozbawiona poważnego zaangażowania rządu dyskusja o finansach polskiej oświaty ma bardzo szkodliwy skutek uboczny: pogłębia erozję autorytetu nauczyciela. Czy ozdrowieńczy dla edukacji impuls może przyjść od społecznego ruchu oświatowego? »


Realna Polska
prof. Mieczysław Ryba 2012-06-19

Szczucie to taktyka władzy

Zgodziłbym się z jednym tylko fragmentem tekstu Jacka Żakowskiego pt. „Szczucie stało się polską specjalnością”. Mam tu na myśli wypowiedź o szczuciu na nauczycieli – jakoby nic nierobiących i dobrze zarabiających. Żakowski umieszcza jednak „szczucie” w kontekście odwoływania się do nacjonalistycznych uczuć Polaków, pisząc przy tej okazji o zamieszkach na moście Poniatowskiego. »


Realna Polska
Magdalena Ziętek 2012-05-05

Polityka historyczna

Planowane przez MEN zmiany programu nauczania historii napotykają na opór wielu przedstawicieli kręgów prawicowo-konserwatywnych. Co więcej, obronę rozbudowanego programu szkolnego w kwestii historii uważają oni za wyraz ich prawicowego czy też konserwatywnego światopoglądu. A sprawa jest trochę bardziej skomplikowana. W końcu idea kształtowania świadomości społecznej poprzez zuniformizowane publiczne szkoły ma oświeceniowy, a więc w gruncie rzeczy lewicowy rodowód. Natomiast propagowanie twierdzenia, że w związku z tym historia powinna zostać praktycznie usunięta ze szkół publicznych, a najlepiej znieść jeszcze sam obowiązek szkolny, niestety także jest dość problematyczne. W moim tekście chciałabym pokazać, jak zawiła jest problematyka polityki historycznej. Mam nadzieję, że to umożliwi prawdziwie rzeczową debatę na ten temat. »


Realna Polska
prof. Mieczysław Ryba 2012-04-18

Umiędzynarodowienie kwestii katyńskiej

Wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie katyńskiej ma w dużym stopniu przełomowe znaczenie. Szczególnie istotne jest orzeczenie w sprawie nieprzedawnialności zbrodni na polskich oficerach, kwalifikujące je jako zbrodnie wojenne. »


poprzednie »