Strona główna
Od redakcji
Galeria foto
Narodowy Dzień Życia 2015

Galeria foto
Multimedia
Konkurs
pro-life
Newsletter
Wydarzenia
Książka Realitas
Realna Polska
Realny świat
Felieton Króla
Światoogląd
Dorzeczna mowa
Święci w dziejach
Kontakt
Archiwum
Mecenasi
RSS
Realitas.pl na Facebooku®

Wydarzenia
RB 2013-06-29

Jaka prawica potrzebna Polsce?

Obraz polskiej prawicy, ale także najważniejsze wyzwania dla polskiego patriotyzmu stanowiły treść prelekcji Jana Łopuszańskiego wygłoszonej w Lublinie. »


Wydarzenia
Klub PCh i KIK Lublin 2013-06-24

Jaka prawca potrzebna Polsce

Klub Polonia Christiana i Klub Inteligencji Katolickiej im. prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie zapraszają na spotkanie z Janem Łopuszańskim. »


Wydarzenia
RB 2013-05-25

Przeciw starym i nowym utopiom

W czwartkowy wieczór 23 maja salę konferencyjna hotelu Mercure wypełnili słuchacze reprezentujący różne pokolenia lublinian. Gościem Klubu „Polonia Christiana” i Klubu Inteligencji Katolickiej w Lublinie był w tym dniu prof. Marek Jan Chodakiewicz – polski historyk mieszkający i pracujący w Stanach Zjednoczonych. Okazją do spotkania było pojawienie się na rynku księgarskim książki „O prawicy i lewicy”. »


Wydarzenia
Klub PCh i KIK Lublin 2013-05-17

O prawicy i lewicy

Klub Polonia Christiana i Klub Inteligencji Katolickiej im. prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie zapraszają na spotkanie z prof. Markiem Chodakiewiczem. »


Wydarzenia
Wielkanoc 2013-03-31

Zmartwychwstanie Pańskie AD 2013


Wydarzenia
Boże Narodzenie 2012-12-26

Życzenia Świąteczne


Wydarzenia
Świdnik 2012-11-26

Obchody Skargowskie w Świdniku

Powiat świdnicki i miasto Świdnik godnie uczciły kończący się Rok Księdza Piotra Skargi. Dnia 22 listopada odbyły się świdnicka prapremiera i premiera filmu „Skarga” w reżyserii Jarosława Mańki. Dzięki współpracy z producentem filmu Instytutem Edukacji Społecznej i Religijnej im. ks. Piotra Skargi dokument obejrzała najpierw setka młodzieży, uczącej się w klasach o profilu humanistycznym, a następnie niemal stu uczestników otwartego pokazu premierowego. »


Wydarzenia
Świdnik 2012-11-19

Więcej dla Boga i dla Ojczyzny

Rozmowa z Jarosławem Mańką, reżyserem filmu „Skarga” (2012)

Jak wyglądała praca nad filmem „Skarga”?

Praca przy filmie była zarazem odkrywaniem postaci ks. Skargi. Dowiadywałem się coraz więcej o bohaterze wchodząc w temat, w tamte czasy, w ówczesny klimat polityczny, religijny i nie tylko. Wszak by cokolwiek powiedzieć o ks. Skardze trzeba dotrzeć do korzeni, do tego jak rzeczywiście wyglądała Europa przełomu XVI i XVII wieku. Starałem się pokazać rzeczy, które były dla mnie mało znane, a które – mam taką nadzieję – zainteresują również widzów. W filmie chciałem jak najpełniej pokazać wszystkie aspekty życia i działalności ks. Skargi i dowiedzieć się jaka jest prawda. Tę prawdę odkrywałem wraz z pracą nad filmem. I tę prawdę pokazałem. »


Wydarzenia
Świdnik 2012-11-19

Ludzie Świdnickich Spotkań z Kulturą – ks. Piotr Skarga

W tym roku przypada 400 rocznica śmierci najważniejszego polskiego kaznodziei, niestrudzonego obrońcy wiary i polskości. Z tej okazji Sejm Rzeczypospolitej ustanowił rok 2012 rokiem Ks. Piotra Skargi. Posłowie niemal jednogłośnie (359 głosów za) przyjęli inicjatywę upamiętniającą światłego jezuitę, kaznodzieję Zygmunta III Wazy, rektora kolegium Jezuitów w Wilnie i pierwszego rektora Uniwersytetu Wileńskiego. Ks. Piotr Skarga zasłynął jako niestrudzony kaznodzieja, autor najpoczytniejszych w polskiej literaturze „Żywotów świętych”, oraz wieszczych „Kazań sejmowych”. »


Wydarzenia
Świdnik 2012-11-19

Świdnickie Spotkania z Kulturą

Projekcja filmu „Skarga”

Świdnickie Spotkania z Kulturą oraz Instytut Edukacji Społecznej i Religijnej im. ks. Piotra Skargi serdecznie zapraszają na projekcję filmu pt. „Skarga”, która odbędzie się dnia 22 listopada br. o godz. 17.00 w Strefie Sztuki, Galeria „Venus”, II piętro, ul. Wyszyńskiego 17 w Świdniku. Projekcję poprzedzi spotkanie z reżyserem Jarosławem Mańką, który opowie o kulisach powstawania filmu. Wstęp wolny. »


Wydarzenia
Żywy Różaniec 2012-09-15

Integracja Stowarzyszenia Żywy Różaniec

Jak pisze Nasz Dziennik: „To był historyczny dzień dla wszystkich członków Żywego Różańca. Wczoraj (11 września) w Warszawie-Rembertowie został powołany zarząd Stowarzyszenia Żywy Różaniec, który będzie koordynował dzieło krzewienia tej formy modlitwy w całej Polsce. Wszystko odbyło się na mocy zatwierdzonego przez Konferencję Episkopatu Polski statutu.” »


Wydarzenia
Świdnik 2012-05-06

Ludzie Świdnickich Spotkań z Kulturą – 10 maja 2012

Przypominamy sylwetki o. M. A. Krąpca i s. Z. Zdybickiej, którzy będą bohaterami kolejnego spotkania z cyklu Świdnickie Spotkania z Kulturą. Siostra Profesor przedstawi osobę i dzieło znanego dominikanina – wybitnego filozofa, teologa i humanisty. »


Wydarzenia
Świdnik 2012-05-06

Ojciec Krąpiec i dawny KUL – s. Zdybicka w Świdniku

O. Mieczysław A. Krąpiec to postać wielkiego filozofa, ale także Polaka służącego Kościołowi i Ojczyźnie. W czwartą rocznicę śmierci wybitnego dominikanina jego postać, a także dawne oblicze KUL-u będzie wspominać s. Zofia Zdybicka. Specjalistka od filozofii religii i bliska współpracowniczka wieloletniego rektora katolickiego uniwersytetu będzie gościła 10 maja w świdnickiej bibliotece. Spotkanie rozpocznie się krótką wypowiedzią multimedialną ojca Krąpca. »


Wydarzenia
Wielkanoc 2012-04-07

Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego AD 2012


Wydarzenia
Akademia Ignatianum 2012-03-25

II Międzynarodowa Konferencja
z cyklu W kręgu pytań o człowieka

Spór o genezę bytu ludzkiego

II Międzynarodowa Konferencja z cyklu „W kręgu pytań o człowieka” poświęcona jest zagadnieniu: „Spór o genezę bytu ludzkiego”. Dnia 19 i 20 kwietnia 2012 (czwartek) w Akademii Ignatianum w Krakowie filozofowie z różnych polskich i zagranicznych ośrodków naukowych zatrzymają się nad tajemnicą szeroko rozumianego „początku” człowieka. Inicjatorem wydarzenia jest dr hab. Piotr S. Mazur. »


Wydarzenia
Świdnik 2012-02-25

TV Trwam – protest stowarzyszeń świdnickich

Świdnickie organizacje pozarządowe, w XXX rocznicę Świdnickich spacerów, z przykrością stwierdzają fakt, że również we współczesnej Polsce wolność w zakresie komunikacji społecznej jest administracyjnie ograniczana.

Czy we współczesnej Polsce symbol Świdnickich Spacerów – wyłączony telewizor – ma nabrać nowego znaczenia? »


Wydarzenia
Świdnik 2012-02-11

Jan Ludwik Popławski – Patriota z Bystrzejowic

Tuż przed feriami zimowymi w ramach Świdnickich Spotkań z Kulturą odbyła się ciekawa lekcja patriotyzmu. W czwartek 26 stycznia 2012 r. swoją premierę miał serwis www.janludwikpoplawski.pl i folder pt. „Patriota z Bystrzejowic”. Postaci wybitnego dziennikarza i myśliciela społecznego, więźnia Cytadeli i sybiraka poświęcona była także prelekcja Mirosława Króla. Związany z Lubelszczyzną bohater Spotkań zawita również do liceów w tym regionie. Jego postać jest omówiona w konspekcie lekcji historii, który otrzymają nauczyciele ponad 120 szkół. Na Spotkaniach z Kulturą nie zabrakło muzyki, dzięki występowi młodziutkiej pianistki, śpiewaczki, a zarazem kompozytorki. »


Wydarzenia
Lublin 2011-12-27

Rocznica śmierci Dmowskiego w Lublinie

Społeczny Komitet Obchodów 73. rocznicy śmierci Romana Dmowskiego ma zaszczyt zaprosić na okolicznościową uroczystość, która odbędzie się 2 stycznia 2012 r. w Lublinie. »


Wydarzenia
Boże Narodzenie 2011-12-24

Życzenia Świąteczne


Wydarzenia
KUL 2011-11-16

Cywilizacja źródłem polskości. Nauka Feliksa Konecznego

Konferencja „Cywilizacja źródłem polskości. Nauka Feliksa Konecznego” na KUL pod patronatem Realitas.pl »


Wydarzenia
RB 2011-06-22

Naród pomocny dla misji Kościoła

Sięgając do dorobku o. Jacka Woronieckiego OP przypomnieliśmy ostatnio (w czasach rozrostu w Polsce zgubnego mesjanizmu), że ważnym wymiarem relacji międzynarodowych są misje. Do pomocy Kościołowi w tym zadaniu powołane są wszystkie narody katolickie, naucza wybitny dominikanin i rektor KUL (zob. R. Brzózka, Relacje między społecznościami naczelnymi...). Wydana w tym roku książka K. Rajskiego „Oto jestem. Misjonarze i misjonarki o powołaniu” jest doskonałą pomocą, aby zobaczyć, jak współcześnie to wezwanie wcielają w życie nasi rodacy... i dokonać rachunku sumienia ze swojego misyjnego zaangażowania. Publikujemy słowo wstępne do tej książki autorstwa ks. dra Marka Dziewieckiego. »


Wydarzenia
Radosław Brzózka 2011-06-20

Protest przeciw antyrodzinnej szkole

Chcąc oszczędzić swojej dziesięcioletniej córce zajęć z seksedukacji, państwo Korejwowie nie zezwolili jej na udział w tego typu lekcjach. Uwzględniając wniosek szkoły, sąd pierwszej instancji ograniczył władzę rodzicielską poprzez poddanie jej nadzorowi kuratora sądowego. Redaktor Realitas.pl kieruje list otwarty do dyrektorki szkoły w Olsztynie, która zainicjowała ten absurdalny precedens. »


Wydarzenia
Radosław Brzózka 2011-05-27

Wsłuchani w przesłanie Jana Pawła II i o. Krąpca

Dziewięćdziesiątą pierwszą rocznicę urodzin Karola Wojtyły 18 maja br. powiat świdnicki uczcił wykładem historyka, poezją i muzyką. Prof. Mieczysław Ryba (KUL) przybliżył także dokonania o. Mieczysława A. Krąpca, którego trzecia rocznica śmierci minęła niedawno. Wypełniający po brzegi salę biblioteki publicznej uczestnicy Świdnickich Spotkań z Kulturą żywo włączyli się do dyskusji. »


Wydarzenia
Świdnik 2011-05-18

Cykl Świdnickich Spotkań o o. Krąpcu

Dwa lata temu 11 maja 2009 r. odbyły się Świdnickie Spotkania z Kulturą na temat: W służbie prawdy – Ojciec M. A. Krąpiec, natomiast rok temu 13 maja 2010 r. hasło przewodnie Spotkań brzmiało: Człowiek i kultura w myśli o. Krąpca. W tym roku 18 maja, kilka dni po rocznicy śmierci o. prof. M. A. Krąpca, odbędzie się trzecie już spotkanie z tego cyklu, a już dziś przypominamy materiały pozwalające wrócić wspomnieniami do wydarzeń zeszłorocznych. »


Wydarzenia
Świdnik 2011-05-18

Ludzie Świdnickich Spotkań z Kulturą – 18 maja 2011

Przypominamy sylwetki Karola Wojtyły i o. M. A. Krąpca, którym poświęcamy kolejne spotkanie z cyklu Świdnickich Spotkań z Kulturą. Prezentujemy także krótką charakterystykę prelegenta prof. Mieczysława Ryby, który będzie przedstawiał nam myśl społeczną Papieża-Polaka, a także znanego dominikanina – wybitnego filozofa, teologa i humanisty. »


Wydarzenia
Świdnik 2011-05-18

Świdnickie Spotkania z Kulturą

Jan Paweł II i o. Mieczysław A. Krąpiec
w czasach komunizmu i liberalizmu

Za nami beatyfikacja Jana Pawła II, a wkrótce także trzecia rocznica śmierci o. Krąpca. Co dalej? Czy wyniesienie na ołtarze Papieża-Polaka to wzniosłe zakończenie naszych spotkań z Nim? Co zrobić, aby realizować, zwłaszcza w życiu społecznym, przesłanie bł. Jana Pawła II i o. Krąpca? Propozycją odpowiedzi na te i podobne pytania są Świdnickie Spotkania z Kulturą, które odbędą się 18 maja w bibliotece publicznej w Świdniku. Naszym gościem będzie prof. Mieczysław Ryba (KUL), znawca historii XIX i XX wieku, a także znany z mediów komentator współczesnego życia publicznego w Polsce. »


Wydarzenia
Wielkanoc 2011-04-24

Wielkanoc A.D. 2011

Dlatego że Bóg był z Nim,
przeszedł On dobrze czyniąc
i uzdrawiając wszystkich, którzy byli pod władzą diabła
(...) Bóg wskrzesił Go trzeciego dnia.
Dzieje Apostolskie 10, 38. 40 »


Wydarzenia
RB 2011-04-03

Inicjatywa ustawodawcza ws. aborcji

Najważniejsza kampania społeczna AD 2011

Realitas.pl z entuzjazmem przyjął obywatelską inicjatywę ustawodawczą zmierzającą do całkowitego zakazu aborcji. Przedsięwzięcie jest animowane przez zasłużoną organizację działającą na rzecz obrony życia – Fundację Pro – Prawo do Życia. Jest to doskonała forma realizacji przesłania sługi Bożego Jana Pawła II i przygotowania się do jego beatyfikacji. »


Wydarzenia
Włochy 2011-01-11

List włoskich intelektualistów katolickich do Benedykta XVI

„Ojcze Święty, obawiamy się o spotkanie w Asyżu”

W związku z zapowiedzą zwołania w październiku br. międzyreligijnego spotkania w Asyżu, w 25 lat po „Asyżu 1986”, 11 stycznia br. grupa włoskich katolików (wśród nich prof. Roberto de Mattei), napisała list otwarty do Benedykta XVI. »


Wydarzenia
Radio Maryja 2011-01-10

Rozmowy niedokończone o Dmowskim dostępne

W sobotę 8 stycznia prof. Mieczysław Ryba i red. Radosław Brzózka – publicyści naszego wortalu – byli gośćmi Rozmów niedokończonych, najpierw o godz. 18.15 w Telewizji Trwam, a następnie o godz. 21.40 w Radiu Maryja. Podjęli temat: Realizm polityki Romana Dmowskiego. Zachęcamy do obejrzenia i wysłuchania medialnego wydarzenia. »


Wydarzenia
Radio Maryja 2011-01-08

Realizm Dmowskiego w Rozmowach niedokończonych

W sobotę 8 stycznia prof. Mieczysław Ryba i red. Radosław Brzózka – publicyści naszego wortalu – będą gośćmi Rozmów niedokończonych, najpierw o godz. 18.15 w Telewizji Trwam, a następnie o godz. 21.40 w Radiu Maryja. Podejmą temat: Realizm Romana Dmowskiego. Zaprezentują także książkę Realitas.pl o tym samym tytule. Czy osoba i dzieło wybitnego myśliciela politycznego może być wskazówką dla współczesnego życia publicznego w Polsce? Zachęcamy do obejrzenia i wysłuchania programu, a także uczestnictwa w dyskusjach zaplanowanych w ramach tego medialnego spotkania. »


Wydarzenia
Boże Narodzenie 2010-12-24

Boże Narodzenie A.D. 2010


Wydarzenia
o. prof. Andrzej Derdziuk OFM Cap 2010-10-17

Życiorys ks. Janusza Nagórnego

Dnia 17 października mija czwarta rocznica śmierci wybitnego teologa ks. prof. Janusza Nagórnego. Przedmiotem badań naukowych śp. Księdza Profesora była problematyka moralności społecznej, ze szczególnym uwzględnieniem posłannictwa świeckich. Opublikował wiele artykułów na tematy społeczne, w sposób twórczy rozwijając myśl Jana Pawła II. Był mistrzem i naukowym promotorem niektórych osób ze środowiska Realitas.pl. Przypominamy jego życie i dokonania naukowe publikując tekst autorstwa o. dr hab. Andrzeja Derdziuka OFM Cap, prof. KUL. »


Wydarzenia
Realitas.pl 2010-06-11

Stowarzyszenie Realitas.pl zarejestrowane

Dziewiątego czerwca br. Stowarzyszenie Realitas.pl zostało zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym. Nowa inicjatywa społeczna ma działać na rzecz cywilizacji europejskiej i kultury polskiej, korzystając ze wsparcia środowiska naukowego. »


Wydarzenia
Świdnik 2010-05-13

O godności każdego i o wielkim człowieku

Świdnickie Spotkania z Kulturą, poświęcone głównie osobie i dziełu o. prof. Mieczysława A. Krąpca, gościły przedstawiciela nauki z królewskiego Krakowa, czciły pamięć Fryderyka Chopina w rocznicowym roku. Była także opowieść przedstawiająca mniej oficjalną stronę życia wielkiego filozofa. Wydarzenie cieszyło się doskonałą frekwencją. Prezentujemy szczegółową relację z imprezy, która odbyła się w 2. rocznicę śmierci o. Krąpca. »


Wydarzenia
Świdnik 2010-05-13

Ludzie Świdnickich Spotkań z Kulturą – 13 maja 2010

Przypominamy sylwetkę o. prof. M. A. Krąpca, którego osoby i dzieła dotyczyła siódma edycja Świdnickich Spotkań z Kulturą. Prezentujemy także krótkie charakterystyki osób, które prezentowały myśl i postać jednego z najwybitniejszych filozofów polskich oraz teologa i humanistę – o. dra Jarosława Paszyńskiego SJ i o. Piotra Czerwonki OP. »


Wydarzenia
Świdnik 2010-05-13

Człowiek, kultura i ojciec Krąpiec

„Człowiek i kultura” to temat otwartego spotkania z cyklu Świdnickie Spotkania z Kulturą, które odbędzie się w czwartek 13 maja 2010 r. o godzinie 18:00. Zgodnie z zapowiedzią sprzed roku majowe wydarzenie kulturalne Powiatu Świdnickiego odwołuje się do myśli o. prof. Mieczysława A. Krąpca (8 maja minie druga rocznica jego śmierci). Gościny Spotkaniom udzieli tym razem Parafia pw. Chrystusa Odkupiciela w Świdniku (ul. Kosynierów 6, Świdnik). »


Wydarzenia
papież Benedykt XVI 2010-04-11

Benedykt XVI do „umiłowanego narodu polskiego”


Wydarzenia
Wielkanoc 2010-04-04

Zmartwychwstał trzeciego dnia, zgodnie z Pismem


Wydarzenia
Radio Maryja 2010-03-21

Prof. M. Ryba w Rozmowach niedokończonych


Wydarzenia
Facebook® 2010-03-10

Strona Realitas.pl na Facebooku®

Od kilku dni na portalu społecznościowym Facebook® funkcjonuje strona o nazwie Realitas.pl. »


Wydarzenia
Katolicki Uniwersytet Lubelski 2010-03-08
Sesja o „Żołnierzach Wyklętych”
„Moralni zwycięzcy – Żołnierze Wyklęci” to tytuł sesji historycznej poświęconej ostatnim żołnierzom Polski niepodległej. Wydarzenie naukowe z udziałem autorytetów naukowych i świadków historii odbędzie się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim 8 marca br. Wortal Realitas.pl objął sesję patronatem medialnym. »


Wydarzenia
Świdnik – Lublin 2009
Nasza akcja 2009 – podsumowanie
„Rocznice wielkich myślicieli politycznych 2009” to hasło akcji środowiska Realitas.pl realizowanej w minionym roku (vide baner powyżej). Podjęliśmy patronat nad wykładami i wystawami o o. M.A. Krąpcu (maj 2009) i F. Konecznym (październik 2009), które odbyły się w Świdniku. Przygotowaliśmy publikację o R. Dmowskim. Przy tych pracach rozpoznaliśmy nasz potencjał i w grudniu zawiązaliśmy stowarzyszenie zwyczajne. »