Strona główna
Od redakcji
Galeria foto
Narodowy Dzień Życia 2015

Galeria foto
Multimedia
Konkurs
pro-life
Newsletter
Wydarzenia
Książka Realitas
Realna Polska
Realny świat
Felieton Króla
Światoogląd
Dorzeczna mowa
Święci w dziejach
Kontakt
Archiwum
Mecenasi
RSS
Realitas.pl na Facebooku®

Wydarzenia
Świdnik 2011-05-18

Mirosław Król, Starosta Świdnicki
Waldemar Jakson, Burmistrz Świdnika
Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Świdniku

serdecznie zapraszają
na spotkanie z cyklu

Świdnickie Spotkania z Kulturą

nt. Jan Paweł II i o. Mieczysław A. Krąpiec
w czasach komunizmu i liberalizmu

Termin i miejsce spotkania:

środa, 18 maja 2011 r., godz. 18.00
Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Świdniku
ul. Niepodległości 13, Świdnik

Program

– wykład p. prof. Mieczysława Ryby
z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II

– poezje Karola Wojtyły i utwór gitarowy
w wykonaniu uczennic I Liceum Ogólnokształcącego w Świdniku

***

Jan Paweł II i o. Mieczysław A. Krąpiec to postaci bliskie, które połączyła pasja intelektualna oraz służba Kościołowi i Ojczyźnie. Obaj związani z Krakowem, następnie współtworzący środowisko Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. O. Krąpiec oddał uczelni wszystkie swoje siły, zaś Jan Paweł II został wezwany do służby Kościołowi powszechnemu. Symboliczną pointą tej wspólnej drogi była dedykacja Powszechnej Encyklopedii Filozofii, wielkiego dzieła powstałego pod kierunkiem o. Krąpca: „Narodowi Polskiemu na ręce Jego Największego Syna Ojca Świętego Jana Pawła II”.

Za nami beatyfikacja Jana Pawła II, a wkrótce także trzecia rocznica śmierci o. Krąpca. Co dalej? Czy wyniesienie na ołtarze Papieża-Polaka to wzniosłe zakończenie naszych spotkań z Nim? Co zrobić, aby realizować, zwłaszcza w życiu społecznym, przesłanie bł. Jana Pawła II i o. Krąpca? Propozycją odpowiedzi na te i podobne pytania są Świdnickie Spotkania z Kulturą, które odbędą się 18 maja w bibliotece publicznej w Świdniku. Naszym gościem będzie prof. Mieczysław Ryba (KUL), znawca historii XIX i XX wieku, a także znany z mediów komentator współczesnego życia publicznego w Polsce.

„Ostatnia, krótka rozmowa, jaką odbyłem z ojcem Mieczysławem Krąpcem, dotyczyła spraw politycznych. Ojciec wziął mnie pod rękę i podkreślił wagę i potrzebę kontynuacji mówienia do Narodu (...) o sprawach publicznych, wyraźnie zachęcając do tej posługi. Odbieram to jako ostatnie dla mnie wskazanie ojca, coś w rodzaju testamentu.” – wspomina prof. Ryba.

Zachęcam zatem do poświęcenia tego jednego majowego wieczoru na pogłębienie owoców beatyfikacji Jana Pawła II. Pomoże w tym nie tylko prelekcja i dyskusja z prof. Rybą, ale także poezja Karola Wojtyły i muzyka w wykonaniu uczennic świdnickiego I LO. Może warto wyjątkowo zrezygnować z gospodarskich prac w ogródku lub innych form wypoczynku... Jan Paweł II i o. Krąpiec mimo licznych obowiązków zawsze znajdowali czas na serdeczne spotkanie z setkami i tysiącami słuchaczy. Teraz my ich nie zawiedźmy!

Radosław Brzózka