Strona główna
Od redakcji
Galeria foto
Narodowy Dzień Życia 2015

Galeria foto
Multimedia
Konkurs
pro-life
Newsletter
Wydarzenia
Książka Realitas
Realna Polska
Realny świat
Felieton Króla
Światoogląd
Dorzeczna mowa
Święci w dziejach
Kontakt
Archiwum
Mecenasi
RSS
Realitas.pl na Facebooku®

Wydarzenia
Świdnik 2012-02-11

Jan Ludwik Popławski – Patriota z Bystrzejowic

Tuż przed feriami zimowymi w ramach Świdnickich Spotkań z Kulturą odbyła się ciekawa lekcja patriotyzmu. W czwartek 26 stycznia 2012 r. swoją premierę miał serwis www.janludwikpoplawski.pl i folder pt. „Patriota z Bystrzejowic”. Postaci wybitnego dziennikarza i myśliciela społecznego, więźnia Cytadeli i sybiraka poświęcona była także prelekcja Mirosława Króla. Związany z Lubelszczyzną bohater Spotkań zawita również do liceów w naszym regionie. Jego postać jest omówiona w konspekcie lekcji historii, który otrzymają nauczyciele ponad 120 szkół. Na Spotkaniach z Kulturą nie zabrakło muzyki, dzięki występowi młodziutkiej pianistki, śpiewaczki, a zarazem kompozytorki.

Od mocnych wrażeń artystycznych rozpoczął się wieczór Spotkań. Paulina Łuciuk, świdniczanka finalizująca właśnie naukę w szkole muzycznej II st. w Lublinie zaśpiewała „Hallelujah” Leonarda Cohena i „Ave Maria” Giulio Cacciniego. Wykonała także pięć własnych kompozycji: trzy na fortepian solo i dwie wokalne z akompaniamentem fortepianu. W autorskich utworach pojawiły się bliskie autorce motywy ukraińskie i góralskie. Bogactwo programu artystycznego i doskonałość wykonania zauroczyły audytorium i były miłym zaskoczeniem dla samych organizatorów imprezy.

Prelegentem dziewiątych Spotkań z Kulturą był Mirosław Król – historyk i badacz dziejów ruchu narodowego, a zarazem starosta świdnicki i miłośnik tematyki regionalnej. W wykładzie o Janie Ludwiku Popławskim zarysował szeroki kontekst trudnych czasów po powstaniu styczniowym. Na takim tle dobitniej ukazał geniusz Popławskiego walczącego jednocześnie z podszytym egoizmem kapitulanctwem i niepoprawnych marzycielstwem wśród współczesnych mu Polaków. Prelegent przybliżył zasługi redaktora „Polaka” dla szerzenia oświaty i kultury wśród prostego ludu. Pokazał jak Popławski odrodził troskę o polskość ziem zachodnich i północnych.

Dzięki umiejętnej opowieści M. Króla, ilustrowanej prezentacją multimedialną, Patriota z Bystrzejowic ukazał się słuchaczom nie jako spiżowy posąg, ale jako żywy człowiek związany w latach dzieciństwa z terenami dzisiejszego powiatu świdnickiego. Nieokiełznany temperament, odwaga i intelektualna siła to cechy, które przybliżono prowadząc słuchaczy poprzez szkolne konspiracje, miejsca uwięzienia, zsyłki, przez redakcje, w otoczeniu początkujących geniuszów pióra (Żeromski, Reymont, Przerwa-Tetmajer, Kasprowicz) i lwowskich intelektualistów.

Odwołując się do wypowiedzi Dmowskiego („to, co najlepsze w zakresie polskiej myśli politycznej wyrosło z ziaren przez Popławskiego zasianych”) prelegent na tle wcześniejszych swoich wypowiedzi mógł przekonująco nazwać Popławskiego „siewcą” z Bystrzejowic, a nawet „mocarzem zapomnianym”.

W dyskusji kończącej Spotkania uczestnicy przypomnieli o inicjatywach zmierzających do upamiętnienia – nie tylko na Lubelszczyźnie – Popławskiego, a także pochodzącego z Lublina drugiego lidera narodowej demokracji – Zygmunta Balickiego. Pomnikiem, który pozostał na stałe po dziewiątej edycji Świdnickich Spotkań z Kulturą, jest strona internetowa www.janludwikpoplawski.pl. Pozwala ona w przystępny sposób zapoznać się z postacią wybitnego Polaka. Jej treść będzie w przyszłości rozbudowana.