Strona główna
Od redakcji
Galeria foto
Narodowy Dzień Życia 2015

Galeria foto
Multimedia
Konkurs
pro-life
Newsletter
Wydarzenia
Książka Realitas
Realna Polska
Realny świat
Felieton Króla
Światoogląd
Dorzeczna mowa
Święci w dziejach
Kontakt
Archiwum
Mecenasi
RSS
Realitas.pl na Facebooku®

Wydarzenia
Świdnik 2012-02-25

TV Trwam – protest stowarzyszeń świdnickich

  Szanowny Pan
Jan Dworak
Przewodniczący
Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
Skwer kard. Stefana Wyszyńskiego 9
01-015 Warszawa

Społeczność miasta Świdnika i powiatu świdnickiego w ostatnich dniach uroczyście świętuje XXX rocznicę Świdnickich Spacerów. W lutym 1982 roku świdniczanie wychodzili demonstracyjnie na główną ulicę miasta w godzinie nadawania dziennika telewizyjnego. W oknach mieszkań pojawiały się wyłączone telewizory i zapalone świece. Pochodzący z różnych stron Polski mieszkańcy młodego Świdnika zademonstrowali opór wobec totalitarnej władzy, jej telewizyjnej propagandy i przywiązanie do autentycznej wolności i prawdy.

Jako przedstawiciele świdnickich organizacji pozarządowych z przykrością zauważamy fakt, że również we współczesnej Polsce wolność w zakresie komunikacji społecznej jest administracyjnie ograniczana. Przeżywające wszechstronny kryzys państwo przy pomocy konstytucyjnego organu – Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji odmówiło Fundacji Lux Veritatis miejsca dla TV Trwam na multipleksie cyfrowym. Dokonało się to z naruszeniem konstytucyjnych wolności i szczegółowych przepisów prawa.

Czy we współczesnej Polsce symbol Świdnickich Spacerów – wyłączony telewizor – ma nabrać nowego znaczenia? Czy po trzydziestu latach od mrocznego czasu stanu wojennego odbiornik telewizyjny ma kojarzyć się ponownie z administracyjnym wykluczaniem przekazu o charakterze religijno-społecznym, z ograniczeniem wolności Polaków?

Jedynie pilna zmiana dyskryminacyjnej decyzji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji może stać się przeczącą odpowiedzią na powyższe bolesne pytania. W imieniu środowisk społecznych Świdnika, reprezentujących pokolenie pierwszej „Solidarności”, pokolenie osób represjonowanych w stanie wojennym, a także młodszą generację kultywującą dziedzictwo Świdnickiego Lipca i Świdnickich Spacerów domagamy się pilnego usunięcia zaistniałej niesprawiedliwości. Apelujemy o niezwłoczne umieszczenie TV Trwam na pierwszym cyfrowym multipleksie oraz budowanie atmosfery wszechstronnej życzliwości wokół mediów społecznych, istniejących dzięki zaangażowaniu Polaków. To one są dziś ostoją wolności, międzyludzkiej solidarności i przywiązania do wiary ojców.

Aleksander Suski
Prezes
Ryszard Pasek
Prezes
Andrzej Mańka Radosław Brzózka
Prezes
NSZZ „Solidarność”
Klub Emerytów
i Rencistów
PZL-Świdnik
Stowarzyszenie
Osób Represjonowanych
w Stanie Wojennym
Koło w Świdniku
Stowarzyszenie
„Wspólnota Świdnicka”
Stowarzyszenie Realitas.pl

Do wiadomości:
Radio Maryja, ul. Żwirki i Wigury 80, 87-100 Toruń