Strona główna
Od redakcji
Galeria foto
Narodowy Dzień Życia 2015

Galeria foto
Multimedia
Konkurs
pro-life
Newsletter
Wydarzenia
Książka Realitas
Realna Polska
Realny świat
Felieton Króla
Światoogląd
Dorzeczna mowa
Święci w dziejach
Kontakt
Archiwum
Mecenasi
RSS
Realitas.pl na Facebooku®

Wydarzenia
Świdnik 2012-05-06

Ojciec Krąpiec i dawny KUL – s. Zdybicka w Świdniku

O. Mieczysław A. Krąpiec to postać wielkiego filozofa, ale także Polaka służącego Kościołowi i Ojczyźnie. W czwartą rocznicę śmierci wybitnego dominikanina jego postać, a także dawne oblicze KUL-u będzie wspominać s. Zofia Zdybicka. Specjalistka od filozofii religii i bliska współpracowniczka wieloletniego rektora katolickiego uniwersytetu będzie gościła 10 maja w świdnickiej bibliotece. Spotkanie rozpocznie się krótką wypowiedzią multimedialną ojca Krąpca.

Siostra Zdybicka i ojciec Krąpiec należą do pokolenia twórców Lubelskiej Szkoły Filozofii Chrześcijańskiej. Należał do niej także Karol Wojtyła. To jedno z najważniejszych środowisk intelektualnych powstałych na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

O. Krąpiec oddał uczelni wszystkie swoje siły, do ostatnich dni życia redagując monumentalną Powszechną Encyklopedię Filozofii. Tego wielkiego myśliciela, ale także pełnego pasji człowieka będzie wspominać na Świdnickich Spotkaniach z Kulturą jedna z nestorek KUL-u, siostra profesor Zdybicka. Jest ona twórcą koncepcji filozofii religii w ramach lubelskiej szkoły filozoficznej, urszulanką, urodziła się w 1928 w Kraśniku Lubelskim.

Zachęcam zatem do poświęcenia tego jednego majowego wieczoru na wsłuchanie się w głos ojca Krąpca i we wspomnienia siostry Zdybickiej. Na Spotkaniach z Kulturą tradycyjnie będzie miejsce na dyskusję i kuluarowe rozmowy przy kawie i ciastku.

Więcej o Świdnickich Spotkaniach z Kulturą na:
www.powiat.swidnik.pl (menu: Informator/Świdnickie Spotkania z Kulturą)