Strona główna
Od redakcji
Galeria foto
Narodowy Dzień Życia 2015

Galeria foto
Multimedia
Konkurs
pro-life
Newsletter
Wydarzenia
Książka Realitas
Realna Polska
Realny świat
Felieton Króla
Światoogląd
Dorzeczna mowa
Święci w dziejach
Kontakt
Archiwum
Mecenasi
RSS
Realitas.pl na Facebooku®

Wydarzenia
RB 2013-05-25

Przeciw starym i nowym utopiom

W czwartkowy wieczór 23 maja salę konferencyjna hotelu Mercure wypełnili słuchacze reprezentujący różne pokolenia lublinian. Gościem Klubu „Polonia Christiana” i Klubu Inteligencji Katolickiej w Lublinie był w tym dniu prof. Marek Jan Chodakiewicz – polski historyk mieszkający i pracujący w Stanach Zjednoczonych. Okazją do spotkania było pojawienie się na rynku księgarskim książki „O prawicy i lewicy”.

Pomysły nowej lewicy, takie jak ideologia „genderowa” czy „kultura” homoseksualna nie są żadnym nowatorstwem. Wszystkie zasadnicze rysy tych antychrześcijańskich utopii można odnaleźć już w odległej historii. Wrogość wobec tradycji, rodziny i własności prywatnej odnajdujemy w dziejach sekt gnostyckich z II w. po Chrystusie, u ideologów oświecenia, w rewolucji francuskiej, w torii i praktyce socjalistów utopijnych, bolszewików i niemieckich narodowych socjalistów – wskazał prof. Chodakiewicz. Barwnym obrazowym językiem ukazał obszerne dossier na temat intelektualnych dziwactw i moralnych wykroczeń oraz zbrodni protoplastów dzisiejszej lewicy. Zaprezentował i zinterpretował także obraz współczesnej permisywnej kultury tolerancjonizmu, którą zna z autopsji jako mieszkaniec USA. Odpowiedzią katolików na kolejne fale rewolucji jest demaskowanie ich kłamstw, odbudowa zdrowych elit narodów i odwaga w konfrontacji z ich agresją wobec rodzin i narodów – podkreślił prof. Chodakiewicz.

W dyskusji po wykładzie z wypełnionej sali konferencyjnej padły liczne pytania rozpoczynając intrygującą debatę. Słuchacze dociekali wielu aspektów zasadniczego tematu prelekcji. Część pytań nawiązywała do innych badań i publikacji prof. Chodakiewicza m.in. dotyczących wydarzeń w Jedwabnem czy zagadnień geopolitycznych. Bogate intelektualnie dwie godziny spotkania pozostawiły mimo wszystko pewien niedosyt, dlatego liczni uczestnicy prelekcji opuścili salę uzbrojeni w książkę „O prawicy i lewicy” opatrzoną autografem autora.