Strona główna
Od redakcji
Galeria foto
Narodowy Dzień Życia 2015

Galeria foto
Multimedia
Konkurs
pro-life
Newsletter
Wydarzenia
Książka Realitas
Realna Polska
Realny świat
Felieton Króla
Światoogląd
Dorzeczna mowa
Święci w dziejach
Kontakt
Archiwum
Mecenasi
RSS
Realitas.pl na Facebooku®

Wydarzenia
RB 2013-06-29

Jaka prawica potrzebna Polsce?

Obraz polskiej prawicy, ale także najważniejsze wyzwania dla polskiego patriotyzmu stanowiły treść prelekcji Jana Łopuszańskiego wygłoszonej w Lublinie.

Dnia 28 czerwca sala spotkań Klubu Inteligencji Katolickiej w Lublinie wypełniła się słuchaczami. Na zaproszenie Klubu „Polonia Christiana” i lubelskiego KIK-u Jan Łopuszański podjął się próby odpowiedzi na pytanie: Jaka prawica potrzebna Polsce?

Poseł wielu kadencji, wykładowca stosunków międzynarodowych i publicysta zwrócił uwagę na wieloznaczność terminu „prawica”. Zarysował panoramę inicjatyw politycznych w Polce AD 2013 oraz dokonał jej interpretacji. Zwrócił uwagę na wyznaczniki ideowe, takie jak stosunek do katolicyzmu i klasycznej kultury czy poglądy w sferze ekonomicznej. Wskazał na rosnące znaczenie odniesień do tradycji politycznych II RP. Szczególnie ciekawa była analiza usiłująca odgadnąć inspiracje (czy wręcz „dźwignie wpływów”) mające swoje źródła w polityce mocarstw europejskich i światowych. To one są zdaniem J. Łopuszańskiego powodem znaczących zmian, które zarysowują się na prawej stronie polskiej sceny politycznej.

Prelegent wskazał na jałowość „wizerunkowych” sporów największych partii zastępujących w znacznej mierze rzeczywistą debatę publiczną. Także spory historyczne powinny, jego zdaniem, ustąpić miejsca rozstrzyganiu rzeczywistych problemów Polski i Polaków. Aby tak się działo polska prawica potrzebuje „drugiej i trzeciej linii polityki” – osób i i instytucji stanowiących zaplecze intelektualne i organizacyjne dla kierowania sprawami kraju. Stopień zamętu w sferze społeczno-politycznej jest jednak tak duży, że polscy patrioci potrzebują odnowy duchowej: powrotu do Kościoła w jego wymiarze horyzontalnym (Kościoła jako wspólnoty człowieka z Bogiem), co może się dokonać chociażby poprzez przeżycie rekolekcji. Spointowana tak poważnym wezwaniem prelekcja dała impuls do długiej i gorącej dyskusji.