Strona główna
Od redakcji
Galeria foto
Narodowy Dzień Życia 2015

Galeria foto
Multimedia
Konkurs
pro-life
Newsletter
Wydarzenia
Książka Realitas
Realna Polska
Realny świat
Felieton Króla
Światoogląd
Dorzeczna mowa
Święci w dziejach
Kontakt
Archiwum
Mecenasi
RSS
Realitas.pl na Facebooku®

Wydarzenia
Świdnik 2010-05-13

Człowiek, kultura i ojciec Krąpiec

„Człowiek i kultura” to temat otwartego spotkania z cyklu Świdnickie Spotkania z Kulturą, które odbędzie się w czwartek 13 maja 2010 r. o godzinie 18:00. Zgodnie z zapowiedzią sprzed roku majowe wydarzenie kulturalne Powiatu Świdnickiego odwołuje się do myśli o. prof. Mieczysława A. Krąpca (8 maja minie druga rocznica jego śmierci). Gościny Spotkaniom udzieli tym razem Parafia pw. Chrystusa Odkupiciela w Świdniku (ul. Kosynierów 6, Świdnik).

Program konferencji obejmuje najpierw Mszę św. w intencji śp. Ojca Rektora. Następnie w sali parafialnej odbędzie się tytułowa prelekcja, którą wygłosi o. dr Jarosław Paszyński, jezuita z Wyższej Szkoły Filozoficzno-Pedagogicznej „Ignatianum” w Krakowie, wykładowca filozofii, uczeń ojca Krąpca. Przywołując przemyślenia lubelskiego metafizyka spróbuje odpowiedzieć na pytania: Kim tak na prawdę jest człowiek? Dlaczego działa na tyle różnych sposobów? Czym jest kultura? Dlaczego kultura ma wymiar społeczny?

W Roku Chopinowskim nie zabraknie muzyki obchodzącego dwusetne urodziny geniusza. Utwór polskiego kompozytora wykona uczennica Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia im. Rodziny Wiłkomirskich w Świdniku.

Nie zabraknie także elementu biograficznego. O mało znanym aspekcie cenionego w świecie naukowca a zarazem lubelskiego zakonnika opowie dominikanin o. Piotr Czerwonka. Wypowiedź zatytułowana „Mieszkaniec klasztoru na Złotej – o. prof. Mieczysław A. Krąpiec” będzie ilustrowana niepublikowanymi dotychczas zdjęciami zmarłego dwa lata temu filozofa.

Siódmej edycji Świdnickich Spotkań z Kulturą będzie towarzyszyć miniwystawa prezentująca wybrane pozycje z bogatego dorobku pisarskiego ojca Krąpca. Można ją będzie obejrzeć w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Świdniku, która wraz z burmistrzem Świdnika Waldemarem Jaksonem i starostą świdnickim Mirosławem Królem, jest współorganizatorem wydarzenia. Patronat medialny nad wydarzeniem objął wortal społeczno-polityczny Realitas.pl, a także tygodnik „Głos Świdnika” i Radio eR.

 

Program

Siódma edycja Świdnickich Spotkań z Kulturą

nt. Człowiek i kultura
w myśli o. prof. Mieczysława A. Krąpca

Msza św. w intencji śp. o. prof. Mieczysława A. Krąpca

Spotkanie w sali parafialnej:

– prelekcja o. dra Jarosława Paszyńskiego SJ
z Wyższej Szkoły Filozoficzno-Pedagogicznej „Ignatianum”

– utwór Fryderyka Chopina (1810-1849) w wykonaniu uczennicy
Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia im. Rodziny Wiłkomirskich w Świdniku

– o. Piotr Czerwonka OP:
Mieszkaniec klasztoru na Złotej – o. prof. Mieczysław A. Krąpiec