Strona główna
Od redakcji
Galeria foto
Narodowy Dzień Życia 2015

Galeria foto
Multimedia
Konkurs
pro-life
Newsletter
Wydarzenia
Książka Realitas
Realna Polska
Realny świat
Felieton Króla
Światoogląd
Dorzeczna mowa
Święci w dziejach
Kontakt
Archiwum
Mecenasi
RSS
Realitas.pl na Facebooku®

Wydarzenia

Nasza akcja 2009 – podsumowanie

„Rocznice wielkich myślicieli politycznych 2009” to hasło akcji środowiska Realitas.pl realizowanej w minionym roku (vide baner powyżej). Podjęliśmy patronat nad wykładami i wystawami o o. M.A. Krąpcu (maj 2009) i F. Konecznym (październik 2009), które odbyły się w Świdniku. Przygotowaliśmy publikację o R. Dmowskim. Przy tych pracach rozpoznaliśmy nasz potencjał i w grudniu zawiązaliśmy stowarzyszenie zwyczajne.

Z rokiem 2009 wiązało się kilka rocznic przypominających o wybitnych polskich myślicielach politycznych. Środowisko Realitas.pl podjęło patronat nad Świdnickimi Spotkaniami z Kulturą. W ramach tego cykulu 11 maja 2009 odbył się wykład dr hab. Piotra Mazura „W służbie prawdy - o. prof. Mieczysław A. Krąpiec”. Wykładowca krakowskiego Ignatianum przypomniał osobę i dzieło lubelskiego filozofa w pierwszą rocznicę śmierci. Podniosłemu spotkaniu towarzyszyły koncert zorganizowany przez pedagogów i uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Rodziny Wiłkomirskich w Świdniku oraz wystawa przygotowana przez świdnicką bibliotekę.

W październiku minionego roku w ramach tego samego cyklu odbyło się spotkanie służącąe przypomnieniu i nowemu zrozumieniu społecznej refleksji Feliksa Konecznego (1862-1949). Wykład „Zbrodniczość polityki a cywilizacje” wygłosił dr Paweł Skrzydlewski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Poprzedziła go recytacja Opowieści Grzegorza z Kordiana Juliusza Słowackiego. Towarzysząca spotkaniu wystawa prezentowała dorobek twórcy polskiej nauki o cywilizacjach, także w postaci pierwszych edycji dzieł sprzed pierwszej i drugiej wojny światowej oraz wydań emigracyjnych.

O pierwszej pozycji naszej biblioteki, poświęconej Romanowi Dmowskiemu (1864-1939) można przeczytać w dziale Książka Realitas.pl

W grudniu 2009 środowisko przyjęło najprostszą formę organizacyjną - stowarzyszenia zwyczajnego. Aktywną pracę podjęły sekcje społeczna i techniczno-artystyczna. W roku 2010 działania poświęcone wielkim polskim myślicielom politycznym będą kontynuowane.